17
فوریه

علت تقطیر آب در کولرهای گازی

علت تقطیر آب در کولر گازی

علت تقطیر آب در کولرهای گازی

در گرمای طاقت فرسای تابستان روشن کردن کولر گازی می تواند موجب ایجاد آسایش و راحتی بسیاری در افراد گردد. خنک کردن کولر گازی طی چرخه ای ایجاد می شود که در آن اجزای مختلف کولر گازی از قبیل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و غیره تشکیل یک سیستم تبرید را داده و گازی که در کمپرسور وجود دارد طی عملیاتی باعث به وجود آوردن هوای سرد می گردد.(علت تقطیر آب در کولرهای گازی)

گاهی ممکن است چکه های آب را که از کولر گازی به پایین می ریزد دیده باشید، به این پدیده تقطیر آب گفته می شود. این موضوع برای کولر گازی یک مشکل محسوب شده و باید به دنبال عیب یابی و رفع این مشکل برآمد. در این مطلب دلایل تقطیر آب در کولر گازی و نحوه برطرف نمودن آن بیان شده است.

آب کولر گازی چگونه تولید می شود؟ (منشا آب کولر گازی)

منشا آب کولر گازی از کجاست ؟ یکی از دلایل استفاده از کولر گازی ها که برای سلامت نیز مفید می باشد. این است که بر خلاف کولر آبی که رطوبت به محیط اضافه میکند کولر گازی رطوبت اضافه را کاملا از محیط خارج می کند برای همین میگویند کسانی که بیماری روماتیسم دارند از کولر آبی استفاده نکنند.

مکانیسم عمل کولرهای گازی به این شکل است که در ابتدا مبرد گازی درون کمپرسور متراکم می شود و با فشار زیادی به کندانسور وارد می شود. این گاز در کندانسور با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می گردد.

این مایع از کندانسور خارج شده و از شیر انبساط کولر گازی عبور می کند و در آنجا با افت فشار زیادی مواجه می شود. افت فشار باعث دو فازی شدن مایع شده و وارد اواپراتور می گردد.

در اواپراتور این مایع دو فازی تبخیر شده و به گاز تبدیل می شود و سرمای خود را وارد سیم پیچ های اواپراتور کرده و توسط فن وارد محیط می گردد. حال لوله های خنک کننده ای که در اواپراتور وجود دارند زمانی که با کار کردن کولر گازی سرد می شوند، رطوبت محیط توسط آنها جذب شده و با برخورد با لوله های سرد تقطیر و تبدیل به آب می شوند. این آب از مسیر خروجی که در زیر پنل کولر گازی وجود دارد خارج می گردد.

میزان تخلیه آب در کولر گازی؟

این مقدار آب تقطیر شده میتواند در یک روز و یا یک ساعت بسیار زیاد باشد ولی در روزهای دیگر بسیار کم و یا اصلا آبی وجود نداشته باشد. مثلا کولر گازی در منزل نصب شده و شما بعد از حمام کردن درب حمام را باز بگذارید و رطوبت بسیار زیادی وارد محیط شود و یا اینکه پخت و پز زیادی داخل آشپزخانه دارید و سماور نیز در حال جوشیدن است در این مواقع رطوبت منزل شما بسیار بالا می رود و آبی که کولر جذب و بعد از طریق شلنگ تخلیه دفع می کند بسیار بالا می رود. پس مقدار این آب بستگی به رطوبت محیطی که کولر گازی نصب شده است بستگی دارد.

 قاب جلوی کولر گازی

علت چکه کردن و یا تقطیر در کولر گازی

همانطور که گفته شد کولر گازی رطوب محیط را جذب می کند و آب از مسیر خروجی شامل سینی کف و شلنگ تخلیه خارج می شود. اما گاهی ممکن است مقادیری از این آب چکه کرده و آب به صورت قطره قطره از کولر گازی خارج شده و داخل ساختمان بریزد. این مشکل می تواند ناشی از دلایل فنی مختلفی باشد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

  • مسدود شدن سینی تخلیه ناودانی: ممکن است ناودانی و لوله تخلیه آب کولر گازی به دلایل مختلفی مانند گرد و خاک یا لجن مسدود شده باشد و آب قادر به خارج شدن از این مسیر نباشد. در نتیجه آب از ناودانی سرریز می کند و به بیرون می ریزد. برای برطرف نمودن این مشکل باید در ابتدا لوله ای که در پشت پنل قرار دارد را پیدا کرده و توسط یک سیخ یا وسیله بلند گرفتگی لوله را باز نمود.

مسدود شدن سینی تخلیه ناودانی

  • ترک خوردن و شکستگی ناودانی: ممکن است به دلایل مختلفی از جمله پوسیدگی، ناودانی دچار ترک خوردگی گردد که این موضوع باعث نشت آب از لوله شده و آب به بیرون میریزد. برای رفع این مشکل نیاز است تا به تعمیرکار اطلاع داده تا نسبت به تعویض ناودانی اقدام نماید.
  • قرار دادن نادرست لوله درین: برخی افراد لوله تخلیه کولر گازی را در یک سطل قرار می دهند. پس از پر شدن سطل از آب، آب قادر به خارج شدن از شلنگ خروجی نبوده و باعث برگرداندن آب به داخل کولر گازی شده و کولر شروع به آبریزی می کند. علاوه بر آن تا خوردگی لوله درین می تواند باعث بالا آمدن در کولر گازی شده و آبریزی داشته باشد. همچنین ممکن است به علت سختی آب یا گرد و غبار و ایجاد لجن آب قادر به خروج از لوله نبوده و به داخل یونیت برگردد و شروع به چکه کردن از کولر گازی گردد. در صورتی که لوله درین از شیب مناسبی برخوردار نباشد آب برای خروج دچار مشکل شده و چکه می کند.
  • کاهش گاز در کولر گازی: کم شدن گاز در کولر گازی باعث می شود تا چرخه تبرید به هم خورده و باعث می شود تا فن های اواپراتور دچار یخ زدگی گردند. با خاموش کردن کولر گازی این یخ ها شروع به آب شدن کرده و وارد ناودانی کولر گازی می گردند و باعث می شود تا آب از کولر گازی تخلیه نشده و سرریز گردد.
  • عایق نبودن لوله کولر گازی: به علت خنک شدن لوله هایی که در زیر یونیت داخلی کولر گازی قرار دارند و این خنک بودن ممکن است باعث یخ زدگی و آسیب به لوله ها گردد، نیاز است تا لوله ها توسط عایق کاملا پوشانده شوند. در صورتی که این لوله ها عایق نگردند رطوبت هوا به شکل قطره قطره ریزش کرده و از کولر گازی چکه می کند.
  • مسدود شدن فیلتر هوای کولر گازی: درون کولرهای گازی فیلترهایی به کار رفته که در صورتی که این فیلترها مسدود گردند گردش هوا در سیستم متوقف شده و باعث می شود تا هوا یخ بزند. زمانی که کولر گازی خاموش می شود این یخ ها شروع به ذوب شدن کرده و به درون فیلتر می ریزند و در نهایت موجب آبریزش از کولر می گردند.

مسدود شدن فیلتر هوای کولر گازی

  • خراب بودن پمپ تخلیه کولر گازی : پمپ یکی از اجزای اصلی در کولرهای گازی می باشد که به منظور جلوگیری از نشت آب در سیستم قرار داده می شود. ممکن است به دلایل مختلفی مانند کارکرد زیاد و یا تجمع گرد و غبار بر روی پمپ، این قطعه خراب شده و عملکرد آن با اختلال مواجه شود. اختلال در عملکرد پمپ می تواند باعث چکه کردن آب از کولر گازی گردد و برای تعمیر و یا تعویض آن حتما باید از یک تعمیرکار با تجربه استفاده نمود.

موارد نام برده دلایلی برای تقطیر یا چکه کردن آب در انواع کولرهای گازی بودند که به راحتی و با مراجعه به یک تعمیرکار متخصص قابل برطرف شدن می باشند.

اما در استفاده از کولر گازی مانند هر وسیله برقی دیگری نیاز است تا در نگهداری آن نکات بسیاری رعایت نمایید تا طول عمر دستگاه خود را بالاتر برده و عملکرد بهتری را از آن مشاهده کنید.

کولرهای گازی نیازمند سرویس شدن های دوره ای توسط تعمیرکار دارند. در این سرویس ها که بهتر است به صورت هر ساله انجام گیرد به تمیز کردن لوله های اواپراتور و بررسی کویل های دستگاه می پردازند و در صورت وجود رسوب یا هر گونه گرفتگی در لوله ها آن را برطرف کرده و اگر قطعه ای نیاز به تعویض داشته باشد آن را تعویض می نمایند.

علت پرتاب آب از کولر گازی

اگر گاز کولر گازی کم شود باعث اختلال در سیستم خنک کننده میشود و در بعضی از نقاط اواپراتور پنل داخلی یخ زدگی به وجود می آید و باعث میشود فن پنل داخلی قطرات آب و یخ را به بیرون پرتاب کند. و در بعضی مواقع این یخ زدگی زیاد می شود و بعد از خاموش شدن یا اتومات کولر گازی این یخ روی سینی کف سقوط می کند و باعث آبریزش و اختلال در کار کولر گازی می شود.

علت پرتاب آب از کولر گازی

تهران پارتیکو

تهران پارتیکو مجری تهویه مطبوع مراسمات مختلف شما از جمله : سمینارها،کنفرانس ها ،همایش ها ،نمایشگاه ها،و تمامی مراسم ها و  جشن های شما در محیط های باز و بسته می باشد. یکی از مهم ترین مزیت های اجاره وسایل و تجهیزات نمایشگاهی و تجهیزات مراسم از تهران پارتیکو برخورداری از تجربه چندین ساله کارشناسان خبره و دلسوز ماست که در همه مراحل اعم از انتخاب، ارسال و نصب تجهیزات در کنار شما بوده و برای هرچه بهتر شدن مراسم و نمایشگاه شما را کمک و همراهی می کنند.

جهت اطلاعات بیشتر با کار شناسان ما در تهران پارتیکو تماس حاصل فرمایید.